Türkiye’nin bisiklet şehri olarak anılan Konya’da bisiklet konusunda öncü ve örnek olacak pek çok uygulama yer almaktadır. Türkiye’nin ilk bisiklet master planı 2019 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmıştır. 2030 yılına kadar bisiklet konusundaki çalışmalar bu plan ile bir uygulama takvimine bağlanmıştır. 550 km. uzunluğunda bisiklet yolu bulunan şehirde bisikletlilerin kullanımı için adet bisiklet köprüsü yer almaktadır. Bisiklet ile birlikte toplu ulaşım kullanımına örnek teşkil eden bisiklet tramvayı ve bisiklet ile binilebilen 50 adet otobüs, multimodal bir toplu ulaşım yaklaşımının örnekleri olarak şehirde yer almaktadır. Bisikletlilerin kavşaklardaki sürüş güvenliklerini arttırmak için 220 adet bisikletli trafik ışığı yerleştirilmiştir. Ayrıca bisikletlilerin kavşaklarda beklerken dinlenebilmeleri için 40 adet bisiklet bekleme istasyonu bulunmaktadır.

Şehrin 35 noktasında bisiklet tamir istasyonları yer almaktadır. Bu istasyonlarda bisiklet kullanıcıları bisikletlerinin bakımlarını ücretsiz yapabilmekte, inen lastiklerine hava basabilmektedirler. Şehirde bulunan 9 adet kapalı araç otoparkı içinde bisikletliler için ücretsiz bisiklet parkları bulunmaktadır. Ülkemizin ilk iki katlı bisiklet parkları da Konya’da bulunmaktadır. Yine ülkemizde ilk olan ve bisiklet ile ilgili gerekli bilgilerin mobil uygulama ile vatandaşa sunulduğu ABUS (Akıllı Bisikletli Ulaşım Sistemi) uygulaması da vatandaşın kullanımına sunulmuştur. Bu çalışmaların yanında bisiklet kültürünü geliştirecek önemli farkındalık çalışmaları da yapılmaktadır. Otobüs, minibüs ve kamyon şoförlerine, bisikletlilerin trafikte yaşadığı problemleri anlamaları için empati eğitimi verilmiştir. Şehirde yer alan 55 adet elektronik ekranda bisiklet kullanımının önemini vurgulayan görseller paylaşılmaktadır. Bisiklet konusunda farklı kategorilerde yarışmalar düzenlemektedir. 12 Şubat Kışın İşe Bisikletle Gitme Günü, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü ve 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası gibi önemli tarihlerde şehirde çok farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

Bisiklet konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile düzenli toplantılar tertip edilmekte ve sivil toplum temsilcilerinin görüşleri alınmakta, ortak çalışmalar planlanmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulmakta, bildiri olarak yayınlanmaktadır. Bisiklet şehri olan Konya’da ayrıca önemli bisiklet spor organizasyonları da yapılmaktadır.

En son 2021 yılında 26 Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu, 56 Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun iki etabı ve Ulusal Yol Bisikleti Şampiyonası Konya’da gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ülkemizin ilk olimpik veledromunun inşaatı da kısa süre içinde tamamlanacak ve Bisiklet Şehri Konya oldukça önemli bir tesis de kazanacaktır. Bu çalışmalardan birisi de paylaşımlı bisiklet sistemidir. Ülkemizde paylaşımlı bisiklet sisteminin 2010 yılından beri kullanıldığı Konya’da, hem mevcut sistem kapasitesinin arttırılması hem de teknolojik bakımdan sistem revizyonu tamamlanmış 1100 adet bisiklet ile hizmet verilmeye başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.